Sokan szeretünk nyugtató zenét hallgatni elalvás előtt, mert sokat segíthet a relaxált állapot elérésében egy pörgős munkanap után is. Azonban ez a megoldás nem bizonyul minden esetben olyan tökéletesnek, mint ahogyan gondoljuk.
A legjobb megoldások egyike a természetes alvási ciklus fenntartása érdekében a sötét és csendes környezet kialakítása. Az AludniSzeretek webáruházban kapható számtalan alvómaszk közül választva is találhatunk segítséget, hogy pihentetőbbé tehessük az éjszakai órákat.
Ettől függetlenül fontos tudni azt is, hogy mi zajlik bennünk alvás közben, és milyen következményekkel kell számolnunk, ha az egyensúly felborul. Végezetül adunk néhány tippet ahhoz, hogy még ideálisabb lehessen az éjszaka.
Mi történik velünk alvás közben?
A legrövidebben úgy lehet leírni, hogy két fő fázis folyamatos ismétlődéséből áll az éjszaka. Ennek megfelelően az NREM, vagyis a szemmozgás nélküli szakasszal kezdődik, amit az úgynevezett REM fázis követ, ami pedig gyors szemmozgásokkal kísért. Ennek a két szakasznak az ismétlődéseiből áll a teljes alvási periódus.
Az egyes ciklusok 90-120 percesek, amik aztán az éjszaka folyamán általában 4 vagy 5 alkalommal ismétlődnek. Ezeknek az alvásfázisoknak a hossza változó, mert az éjszaka előrehaladtával az NREM szakasz hossza csökken, míg a REM fázis időtartama pedig nő.
Ezt befolyásolhatja az életkor is, mert idősebb korban a REM fázis hossza csökken. Ez egy nagyon törékeny egyensúly, ami könnyedén felborulhat. Abban az esetben, ha nem süllyedünk bele kellőképpen a mély álom fázisába, éber alvásról beszélhetünk.
Mit eredményezhet hosszú távon az éber alvás?
A testi regeneráció éjszaka sem áll le, hiszen a növekedési hormonok mély alvás alatt szabadulnak fel, amik segítik ezt a folyamatot. Éber alvás esetén ez elmaradhat, emellett az immunrendszerre is hatása lehet a rövidebb mély alvási ciklusnak.
Nem csak álmunkban van hatással a szervezetre, mert kialvatlanságot eredményez, ami a koncentrációra és a teljesítőképességre is kihat. A memória tekintetében is számolhatunk negatív következményekkel, hiszen a tanulás is nehezebbé válhat.
Az éjszaka folyamán a mély fázisban rögzül leginkább az ismeretanyag, amit a tanulás során el szeretnénk sajátítani. Az éber alvás ezt nagymértékben megnehezíti, így könnyen érezhetjük feleslegesnek a tanulást. A hosszú távú élettani hatások közé tartozik az is, hogy sajnos megnőhet a szívbetegség, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az elhízás kockázata.
Mit tehetünk a pihentetőbb alvás érdekében?
Mielőtt a gyógyszertári készítményekhez nyúlunk, érdemes kipróbálni valamilyen természetes alvás segítő módszert, például a fent említett alvómaszkot, de emellett az AludniSzeretek webáruházban több szuper alternatívát is találhatunk, mint például az alvásterápiás súlyozott takarók, gyógynövény tartalmú étrend kiegészítők.
A csendes és sötét környezet kialakítására is fontos kellő figyelmet fordítani, és a különböző relaxációs gyakorlatokkal is rengeteget tehetünk a nyugodt és mély alvásért. Minden apróság hozzáadhat a jobb alváshoz, ahogy a stabil lefekvés előtti rituálé is.
Hangolódj rá! További friss híreket talál az 1music.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!