szerda , 4 december 2024
Kezdőlap Könnyű Húristen! Könyv jelent meg Barta Tamásról, a Hungaria és az LGT egykori gitárosáról
Könnyű

Húristen! Könyv jelent meg Barta Tamásról, a Hungaria és az LGT egykori gitárosáról

6

Az 1982-ben az Egyesült Államokban elhunyt zenész élete eddig ismeretlen dokumentumokból, valamint barátai, ismerősei visszaemlékezéseiből rajzolódik ki.

„A magyar beat jellegzetes figurája volt, egyedi gitárjátékkal, stílussal. Nagy hatással volt rá az amerikai rhythm and blues, Hendrix, Johnny és Edgar Winter, Albert Lee és mások”.

Ezt Somló Tamás mondta 2010-ben, amikor emléktáblát avattak a Terézvárosban, annak a Izabella utcai háznak a falán, ahol Barta Tamás a hetvenes évek első felében lakott.

Húristen! három tematikus részből áll: amellett, hogy bemutatja a gitáros életének fontos eseményeit, kultúrtörténeti és zeneelméleti megközelítésben is vizsgálja ezeket az éveket, benne valamennyi dalt, amelyen az ő gitárjátéka vagy éneke hallható. A csaknem négyszáz oldalas könyv több eddig publikálatlan fotót tartalmaz. A borítókép például az 1974-es turkui fesztiválon készült Bartáról a színpadon, de először láthatók azok az 1971 januári felvételek is, amelyek a frissen alakult Locomotiv GT első megbeszélésén születtek.

„Több mint húsz éve dolgozom a Rockmúzeum háttérmunkatársaként, az anyaggyűjtés a mániámmá vált. Négy évvel ezelőtt többek unszolására határoztam el, hogy Barta Tamásról könyvet írok, mert a hazai könnyűzene történetének kiemelkedően fontos alakja volt, mégis nagyon keveset tudunk róla” – mondta Gábor Eszter, a kötet egyik szerzője, aki két ismert rockzenei szakíróval, Majnik Lászlóval és Bálint Csabával összefogva állította össze a művet.

„Ellentmondásos ember volt, de nagyon szerethető” – fogalmazott Majnik László.

Bálint Csaba arról beszélt a könyv bemutatóján, hogy számos véletlen segítette őket a munkában. Ezek közé tartozott, hogy Bálint ugyanabban a zuglói társasházban lakott évtizedekkel később, mint Barta, és az előkerült régi lakónyilvántartásból pontosabb képet lehetett rajzolni gyerekkoráról.

A könyvben feltárul Barta vízilabdás múltja, iskolás évei, kapcsolatai, Amerika-imádata. Vele kapcsolatos emlékeit idézik fel mások mellett az LGT tagjai, Sipos Péter (Hungaria), Zalatnay Sarolta, Hegedűs László, az LGT egykori menedzsere, vagy legjobb barátja, Külkey Attila.

Az anyag 1974-ig követi nyomon Barta életét, a gitáros ekkor nem tért haza az LGT amerikai turnéjáról. Kinti életével, majd 1982-es halálával (máig tisztázatlan körülmények között gyilkosság áldozata lett Los Angelesben) a Siess haza, vár a mama című, 2019-ben bemutatott zenés dokumentumfilm foglalkozott, Hajdu Eszter rendezésében*.

„A hazai rockzene valódi ismerői és rajongói számára igazi csemege ez a könyv. Részletekbe menően megismerhetjük Barta Tamás családját, a kisfiút, aki tehetséges vízilabdázóként a hegedű után rátalált a gitárra és soha többé nem tette le. Sajnos más elvégezte ezt helyette. A szerzők nagyon bölcsen Barta Tamás történetét 1974-ig, az amerikai turné végéig követik. A többi legyen a bulvár martaléka” – írja a Beatkorszak blog.

Barta Tamás (1948-1982) a hatvanas évek közepétől a Syconorban játszott, megfordult a Syriusban, majd a Hungariába került, játszott a csapat első, Koncert a Marson című albumán (1970). A hetvenes évek első felében az egyik legjobb gitárosnak számított Magyarországon, emellett remek zeneszerző és énekes volt. 1971-ben Presser GáborralFrenreisz Károllyal és Laux Józseffel együtt megalakította a Locomotiv GT-t, amely a magyar rockzene meghatározó csapata lett.

Az ő gitárjátéka és énekhangja hallható az LGT első három lemezén (Locomotiv GT – 1971, Ringasd el magad – 1972, Bummm! – 1973), a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című albumon, Zalatnay Sarolta és Kovács Kati egy-egy lemezén, valamint az 1992-ben megjelent Barta Tamás emléklemezen.

50. szülinap, avagy a nagy LGT BUMMM-buli a Dob utcában

A Húristen! a MagyaRock Hírességek Csarnoka Egyesület gondozásában jelent meg.

—————————————-

* A filmnek elég kalandos útja volt Magyarországon, ennek egyes kilométerköveit perek jelzik,  a fogadtatása vegyes volt, az viszont elvitathatatlan, hogy az alkotók komoly munkát fektettek a létrehozásába. Elég sokat írtunk erről a dologról, bevalljuk, időnként elveszítettük a fonalat, és vaslójában most sem tudjuk, hol tart a történet a perek útvesztőjében.

Forrás: koncert.hu


Hangolódj rá! További friss híreket talál az 1music.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Megjelent SISI legújabb dala, a ‘SZAKMA’

Sisi, a magyar rap koronázatlan királynője megadja az alaphangot jövő heti dupla...

Csepregi Éva: Korszakok – Egy életmű ünneplése az Erkel Színházban

Csepregi Éva: Korszakok – Egy életmű ünneplése az Erkel Színházban Csepregi Éva,...

A következő 5 évben biztosan lesz Strand Fesztivál

Ugyan a Balaton Sound 2025-ben kényszerpihenőre vonul, Zamárdi mégsem marad zenei fesztivál...

Parkway Drive – Boneyards – live-videó

Boneyards dalának live-videóját osztotta meg a (november 8-án MVM Dome-ba nálunk is koncertet...