Az energiamegtakarítás mindenki számára fontos tényező, hiszen ezzel csökkenthetjük az áramdíjat és az ökológiai lábnyomunkat. Van egy népszerű energiatakarékossági szokás, mégpedig az, hogyha nincsenek használatban a háztartási berendezések, akkor kihúzzuk őket a konnektorból, mondván így nem fogyasztanak semmit.
De ez vajon tényleg annyira jó ötlet, mint ahogy gondoljuk? Lehetséges, hogy így károsítjuk az eszközeinket?
Honnan jött, hogy ki kell húzni?
Az onlineMárkaboltoknál kapható háztartási gépek nagy részét úgy használjuk, hogy azok nincsenek mindig áram alatt. Sokan úgy gondolják, ha kihúzzák őket, akkor csökkentik a fogyasztást. Ez igaz is lehet, de mivel minden készüléknek van egy standby, azaz készenléti üzemmódja, így tulajdonképpen felesleges megtenni ezt, hiszen ilyenkor alig fogyasztanak. Ha kihúzzuk, akkor azzal csak az áramingadozásoktól és a villámcsapások okozta károktól óvjuk meg a gépeket.
Már csak az a kérdés, ha mégis inkább kihúzzuk, lekapcsoljuk őket az áramról, akkor az vajon károsíthatja-e őket? Ezt nehéz megválaszolni, hiszen minden elektronikára máshogy hat, ha ezt megtesszük. Nem mindegy, hogy egy számítógépről, egy mosogatógépről vagy éppen az elektromos sütőről van szó.
Hatás a mosásra
A mosógép, a szárítógép és a mosogatógép elektronikus vezérlőpanellel van ellátva. A modern gépek nagy része tehát képes tárolni egyes beállításokat, így ha azokat állandóan kihúzzuk, akkor visszaállnak az eredeti állapotukba, újra kell kalibrálni a gépet. Ez nem fizikai probléma, de sokszor kellemetlenséget okozhat, ha ismét perceket kell eltölteni azzal, hogy újra beállítsuk a programokat.
Amikor egyes készülékeket gyakran kihúzunk és visszadugunk, azzal feszültségingadozásokat okozhatunk. Főleg akkor, ha nincsen megfelelően védett áramforrásunk. Ezek az ingadozások káros hatást gyakorolnak az érzékenyebb alkatrészekre. A stabil elektromos hálózat viszont nem jelenthet problémát, így nem érdemes őket kihúzni a fali konnektorból.
Nem beszélve arról, hogy bár a kihúzás nem károsítja közvetlenül a berendezéseket, ennek ellenére előfordulhatnak meghibásodások. Érdemes áttekinteni a garanciát is, hogy az mire és milyen formában érvényes.
Mit tegyünk, ha biztonságban akarjuk tudni az eszközeinket?
Mindenekelőtt használjunk túlfeszültségvédőt. A mosógépet és a szárítógépet érdemes túlfeszültségvédős hosszabbítóval ellátni, arra rácsatlakoztatni, hiszen ez megóvhatja azt a hirtelen áramingadozásoktól. A modern eszközök többsége már energiatakarékos, még készenléti üzemmóddal is rendelkeznek, amely minimalizálhatja az áramigényt, ezzel együtt megóvja a működési feltételeket.
Végül, de nem utolsósorban fontos, hogy a gépeinket rendszeresen karbantartsuk. Tisztítsuk meg a szűrőket és ellenőrizzük a vízellátást. Egy jól karbantartott készülék ugyanis ritkábban hibásodik meg, ráadásul az energiafogyasztása is alacsonyabb lesz.
Hangolódj rá! További friss híreket talál az 1music.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!