Ha észrevetted, hogy a kutyád a szokásosnál több vizet fogyaszt, talán te is eltöprengtél már azon, mi lehet ennek az oka.
Néha teljesen normális reakcióról van szó, de fontos odafigyelned, mert a túlzott vízivás mögött komolyabb probléma is meghúzódhat. Ha gyakran hallod a víz csobogását a kedvenced ivótáljánál, gondoltál már arra, vajon miért van így?
Mi befolyásolja a kutya vízfogyasztását?
Az étrend például fontos szempont. Amelyik kutyát például a Petguru prémium száraztápjaival etetik, az többet fog inni, mint az, amelyik konzervet vagy nyers húsokat fogyaszt. Az étel nedvességtartalma ugyanis részben pótolja az ivóvíz szükségletet.
Ezenfelül sok egyéb tényező határozza meg a kutyák vízigényét, így nem minden esetben kell azonnal aggódnod. Például az évszakok váltakozása is hatással van rá: a melegebb időszakokban a kutyák, akárcsak mi, emberek, több folyadékot igényelnek.
Fontos szempont még az eb aktivitási szintje és testmérete is. Egy kis yorkshire terriert ne hasonlíts egy vizslához, mert teljesen eltérő az életmódjuk és így az igényeik is.
Hogyan ellenőrizhetjük a vízfogyasztást?
Kíváncsi vagy, hogy mennyi vizet fogyaszt a kutyád naponta, különösen, ha nem vagy otthon? Mérd meg néhány napig a vízfogyasztást, vigyázz azonban arra, hogy ne a legforróbb nyári héten tedd.
Így reálisabb képet kaphatsz arról, hogy pontosan mennyit iszik a kutyusod. Ha aggasztónak találod az eredményeket, érdemes konzultálni az állatorvossal.
Az egészségügyi problémák mögött
Mi lehet az oka annak, ha a kutyád gyakrabban látogatja a vizes tálat? Egyes betegségek szintén okozhatnak fokozott vízivást. Az egyik ilyen a cukorbetegség, amely az elhízással összefüggésben könnyen kialakulhat a kutyáknál is. Az állatorvos egy vérvizsgálattal gyorsan felismerheti ezt az állapotot.
Egy másik lehetséges kiváltó ok a veseelégtelenség. Ez a betegség olyan tüneteket okozhat, mint a fáradékonyság, hirtelen testsúlycsökkenés és természetesen a fokozott szomjúság. A vérvétel segíthet diagnosztizálni. Bár a beteg vesék nem állíthatók vissza eredeti állapotukba, a megfelelő kezeléssel javítható az életminőség.
Más egészségügyi problémák, mint a májbetegség, bizonyos hormonzavarok, például a Cushing-szindróma vagy az Addison-kór is okozhatnak hasonló tüneteket. Ezek a betegségek kisebb, de észlelhető viselkedésbeli változásokat okozhatnak az állatnál, és mindenképp orvosi kivizsgálásra van szükség.
Bár cikkünk nem tér ki minden lehetséges okra, ami a túlzott vízfogyasztást okozhatja, fontos, hogy figyeljük az állatok szokásait és a legapróbb változásokat is. Ha valami gyanúsat látsz, ne habozz felkeresni az állatorvost, mert a korai felismeréssel sok probléma megelőzhető.
Hangolódj rá! További friss híreket talál az 1music.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!